Tarczyński i zespół Gromnicki

Czasem na swojej drodze spotykamy ludzi, którzy potrafią jak nikt inny zarazić swoją pasją. Tatry, dla niewtajemniczonych mogą być nie tylko trudne, ale i niebezpieczne. Dlatego tak bardzo potrzebny był tytuł, który w bardzo przystępny sposób zabierze nas w podróż przez te przepiękne góry. Sam autor pisał w dedykacjach: „Do zobaczenia na szlakach” Mieczysław Tarczyński.

Tytułowy Ceper to autor przewodnika. Urodzony w 1960 w Warszawie, pracował jako grafik komputerowy, zajmował się też marketingiem. Zawodowo realizował w Mareckim Ośrodku Kultury, dodatkowo wiele lat przepracował w Centrum Edukacji Kulturalnej „Sadyba”.Od najmłodszych lat bez pamięci zakochał się w Tatrach. Najpierw z rodzicami, potem sam a później z własną rodziną każdą wolną chwilę spędzał w górach. Przyświecało mu motto Tytusa Chałubińskiego:

„Każdy miłośnik Tatr w wygodnej dla siebie formie powinien opisywać ich piękno i niepowtarzalny charakter.”

Dlatego podczas podróży wszystko fotografował. Spotkał się z ciepłym odbiorem, miał swoje wystawy i spotkania autorskie. Zgodnie z naturalną koleją rzeczy sięgnął po kolejne medium – internet. W ten sposób zabierał użytkowników serwisu „Ceperski” w wirtualną podróż po Tatrach polskich i słowackich.
Materiał sukcesywnie rozbudowywany, został zebrany w całość, oprawiony i wydany pod tytułem „Ceperski przewodnik po Tatrach polskich i słowackich” nakładem kaliskiego wydawnictwa „EJ!”. To już trzecie uaktualnione wydanie. Dzięki czemu możemy jeszcze lepiej zaplanować naszą podróż, a zapał Mieczysława Tarczyńskiego udzieli się jeszcze niejednej osobie.
Jak sam twierdził, chciał podzielić się miłością do Tatr i przekazać przewodnik wszystkim uwielbiającym górskie wędrówki oraz tym, którzy jeszcze nie zaznali tego wspaniałego uczucia, jakim jest zdobycie szczytu lub przełamanie własnej słabości.
nekrolog Mieczysława Tarczyńskiego od rodziny i przyjaciół

„Umorł pon Mieczyław Tarczyński
Tatry były
woznom częściom Jego zywobycio.

Autor odszedł po ciężkiej chorobie w 2006 roku.

„Wszystkim dziękował za pomoc przy
powstaniu przewodnika, w nowej szacie, gromko wołając do nich : Hej!!!
I nadal woła do nas wszystkich : Hej! A my odwzajemniamy sie Jemu
pytając; Nie za szybko odszedłeś na te najwyższe percie?! Hej!”

4 Thoughts on “Mieczysław Tarczyński, autor Ceperskiego przewodnika”

Dodaj komentarz