Od dłuższego czasu docierają do opinii publicznej informacje o kolejnych trudnych akcjach ratowniczych TOPR. Zdarzają się częściej niż zazwyczaj. Niesienie pomocy w takich warunkach jest niezwykle ciężkie i wiąże się z ogromnym wysiłkiem wielu osób.
Tylko w ostatnią akcję zaangażowanych było aż szesnaście osób. Mowa tutaj o turyście, który ześlizgnął się ze stromego zbocza w rejonie wodospadu Siklawa. Ratownicy zaczęli akcję ok. godziny 21, ostatni z niosących pomoc w bazie odmeldowali się dopiero po piątej rano.
Jak przygotować się do wyprawy w góry?
Naszą przygodę zaczynamy najlepiej wcześnie rano, tak by nie wracać po zmroku. Musimy sprawdzić aktualne warunki pogodowe i czy po drodze są miejsca, gdzie ewentualnie można przeczekać załamanie pogody. Poruszamy się tylko i wyłącznie po przeznaczonym do tego obszarze, dobrze utrzymanych trasach, pod żadnym pozorem nie schodzimy z wyznaczonej ścieżki!
Jak spakować plecak?
Poruszając się po górach przyda nam się wiele rzeczy. Zaczynając od kurtki przeciwdeszczowej, skarpet na przebranie czy rękawiczek warto mieć ze sobą również sporo innych przedmiotów. Mowa tutaj o latarce, gwizdku, naładowanym telefonie, mapie / przewodniku, apteczce, scyzoryku, dodatkowym pożywieniu i zapasie wody.
Co to ICE?
In Case of Emergency, czyli w wolnym tłumaczeniu – „w nagłym wypadku”. Jest to numer, pod który ratownicy mają zadzwonić w razie wypadku. Osoba ta powinna być w stanie odpowiedzieć również na pytania dotyczące np. grupy krwi czy stosowanych leków.
Jak zachować się, jeżeli wydarzy się wypadek w górach?
Najważniejsze czynności, jakie należy wykonać, gdy było się świadkiem wypadku:
- zabezpieczyć miejsce, sprawdzić kto potrzebuje pomocy,
- sprawdzamy czy osoby są przytomne, mają drożne drogi oddechowe oraz jak oddychają,
- Zachowaj trzeźwość oceny sytuacji i reaguj adekwatnie,
- Gdy należy dzwoń po pomoc. Zawsze dokładnie opisz sytuację i miejsce. To dyspozytor powinien się rozłączy gdy uzyska najważniejsze informacje
- zostań przy poszkodowanym, zadbaj by nie tracił ciepła.
Ważne!
W przypadku, gdy osoba jest nieprzytomna, w pierwszej kolejności udrożniamy drogi oddechowe. W razie potrzeby przeprowadzamy resuscytację.
Dodatkowe rady dla wyruszających na szlak:
Poinformuj innych o której zamierzasz wrócić. Najlepiej nie ruszać w góry w pojedynkę. Warto sprawdzić też wcześniej różnice wysokości. Do forsownego marszu lepiej wcześniej się przygotować. Każda godzina spędzana na siłowni czy bieganiu zaprocentuje podwójnie na trasie.
Najważniejsze, by na szlaku liczyć siły na zamiary i zachowywać się odpowiedzialnie. Nie spożywajmy alkoholu, patrzmy pod nogi. Góry to niesamowite, piękne miejsce. Korzystajmy z niego mądrze.
TOPR to ludzie z kamienia!
Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie do wyprawy – warto o tym pamiętać!
Ten cały czujnik przy lawinach, jak się rusza w wyższe partie gór powinien być wymagany i normalnie mandaty jak ktoś idzie bez.
Może jakby sami zainteresowani pokrywali część akcji ratowniczej z głową by podchodzi do sprawy. Tak bardzo beztrosko ryzykują i po co? Tutaj chodzi o życie swoje i ludzi, którzy własne poświęcają niosąc pomoc